32. Piaseczno (Gm.), Gołków-Letnisko, ul. Kordiana

img_4846-2

img_4846-2

Przedwojenna stylowa willa w zielonej podwarszawskiej miejscowości. o pow. 200 m2 zlokalizowany na działce o powierzchni 1185 m2. ogrodzonej   siatką z zywopłotem. Wewnątrz i na zewnątrz starannie odremontowany  – pozostała aranżacja i biały montaż.

Historia willi sięga 1928 roku, kiedy zbudowano ją według projektu francuskiego architekta, pracującego w okolicy. W pobliżu znajduje się kilka starych domów, które prawdopodobnie wyszły spod ręki tego samego projektanta.
W przeciwieństwie do większości domów w Warszawie i okolicach, tu wejście mamy od frontu, nie od kuchni. Kuchnia znajduje się od strony tylnej elewacji. Za urokliwym, dużym oknem kuchennym wielka, stara, piękna robinia. Do kuchni przylega living połączony z jadalnią. Duże pomieszczenie z kominkiem, przed którym można postawić kanapę, pomieści też stół na 20 osób. Wejście frontowe, przez reprezentacyjny ganek. Można z niego poprowadzić gości albo do jadalni, albo do saloniku po przeciwnej stronie hallu, łączącego się dużymi, dwuskrzydłowymi drzwiami z biblioteką… w której drugi kominek może pomóc ogrzać reprezentacyjną część domu. Za biblioteką, od strony tylnej fasady – pokój gościnny (z uroczym przejściem małymi drzwiami przygotowanymi do ukrycia w szafach bibliotecznych). Z pokoju gościnnego większe drzwi prowadzą do przedpokoju, z którego można wejść do mini łazienki (prysznic i toaleta), przejść na wprost do kuchni na kawę, lub po prostu… wyjść tylnymi drzwiami.
Z frontowego hallu otwierającego się na salon i living z jadalnią, schody prowadzą na górę, do prywatnej części Domu. Tam, idąc na wprost, można wejść do uroczego, jasnego pokoju z balkonem nad gankiem frontowym. Po prawej od schodów sypialnia właścicieli z łazienką i garderobą a po lewej bawialnia, z dwoma aneksami sypialnymi dla dzieci i łazienką, oraz… niespodzianka: wejście na strych, gdzie mieszczą się dwa spore pomieszczenia i przygotowane jest miejsce pod jeszcze jedną łazienkę. Na wypadek, gdyby gości było więcej i chcieli zanocować.
Ogrzewanie, instalacja elektryczna, itp.

Dom ma rozprowadzone centralne ogrzewanie do podłączenia gazowego pieca, na który miejsce jest przygotowane w piwnicy. Piec, według dotychczasowych założeń, ma grzać również wodę w systemie cyrkulacyjnym (stałego obiegu ciepłej wody) w łazienkach i w kuchni. Do ogrzewania pod oknami wyprowadzone są przyłącza do kaloryferów, przy wyjściach na dolne ganki przewidziane są grzejniki podłogowe, w hallu i w kuchni rozprowadzone jest ogrzewanie podłogowe. Wypusty pod kaloryfery znajdują się także w garderobie i na poddaszu, mającym pełnić rolę pokoi gościnnych.

Dom podłączony jest do sieci energetycznej, gazowej i wodociągowej oraz do kanalizacji miejskiej – ma więc wszystkie udogodnienia, jakie może mieć willa w centrum miasta, bez uciążliwości, jakimi są ciasna przestrzeń i hałas wokół.