Żyrardów

Żyrardów jest miastem powiatowym w którym mieszka 45 tys. ludzi. Istnienie i rozwój miasta wiązał się z rozwojem przemysłu lniarskiego. Nawet nazwa pochodzi od pierwszego dyrektora fabryki lnu ? Filipa de Girard?a. Miasto jakkolwiek zawdzięczające swoje powstanie przemysłowi, realizowane było wg XIX wiecznej zasady miasta ? ogrodu, w którym zabudowa, funkcje przypisane poszczególnym fragmentom terenu i przyroda tworzyły zaplanowaną, harmonijną całość. Prawa miejskie Żyrardów otrzymał w 1916 r. I i II wojna światowa dokonały wielu zniszczeń na obszarze miasta. Jednakże po roku 1945 miasto potrzebujące miejsc do pracy przyciągnęło wielu nowych mieszkańców. Żyrardów nadal ma warunki sprzyjające inwestowaniu. Są to grunty i i zabudowania (głównie pofabryczne), banki, towarzystwa ubezpieczeniowe, firmy doradcze, połączenia komunikacyjne ? trasa tranzytowa nr 717, w odległości 9 km od miasta przebiega trasa katowicka, a 7 km jest od planowanego zjazdu z autostrady A-2, przez miasto biegnie linia kolejowa Warszawa ? Katowice, a blisko jest Centralna Magistrala Kolejowa łącząca Śląsk z Trójmiastem, jest takaże połączenie drogowe z Sochaczewem i Mszczonowem. Inwestecyjne walory Żyrardowa doceniło już wiele firm m.in. francuski Thomson – Multimedia, fiński Rautaruukki i Asva Stal Serwis, Esso, Stabar, Arlen i Mc Donald?s. Miasto współpracuje z Amerykańską Agencją Rozwoju Międzynarodowego – USAID (strategia rozwoju mieszkalnictwa, doradztwo finansowe i ekologiczne).

Stopniowo zmienia się dawny obraz Żyrardowa ? ośrodka lniarskiego. Planowane inwestycje dotyczą przede wszystkim hotelarstwa, gastronomii i innych form usług. Żyrardów ma ofertę nie tylko dla inwestorów. Miasto leży tuż przy rozległych kompleksach leśnych Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. W okolicy jest możliwość rekreacji i aktywnego wypoczynku. Różne oznakowane szlaki turystyczne kuszą do pieszych i rowerowych wycieczek. Ośrodki jeździeckie oferują wczasy w siodle oraz jazdę rekreacyjną lub przejażdżki bryczką. Zwolennicy odpoczynku nad wodą mogą korzystać z bliżej i dalej położonych kąpielisk ? Zalew Żyrardowski, Korytów, Hamernia lub wędkowania. W mieście i okolicy jest wiele zabytkowych obiektów wartych obejrzenia, w tym starówka miejska uznana za zabytek w skali europejskiej. W pałacyku ? dawnej rezydencji właścicieli fabryki ? mieści się teraz Muzeum Okręgowe z ekspozycjami dotyczącymi historii Żyrardowa i regionu. Na dalsze zwiedzanie warto wybrać się do Radziejowic (zespół parkowo ? pałacowy z XVII wieku.), Kuklówki Zarzecznej (modrzewiowy dworek Józefa Chełmońskiego i krajobraz jak z obrazów tego wielkiego malarza). W miastach i gminach wchodzących w skład powiatu żyrardowskiego nie brakuje lokalnych patriotów. Aktywnie działa Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej. Spółka Geotermia Mazowiecka realizuje program wykorzystania ciepłych wód podziemnnych dla potrzeb ciepłownictwa, rekreacji i celów leczniczych.
Żyrardów ma także ciekawą ofertę edukacyjną: mieści się tu Wyższa Szkoła Rozwoju Lokalnego kształcąca specjalistów ekonomistów do pracy w samorządach, biznesie i bankach. Szkoła Języków Obcych udziela także nauki języka polskiego dla cudzoziemców.
Żyrardów od Warszawy dzieli tylko 50 km, a dojechać można różnymi drogami, które wiodą przez piękne tereny Zachodniego Mazowsza ? Można tu taniszym kosztem niż pod Warszawą usadowić swoją firmę, osiedlić się na stałe lub przyjeżdżać na wypoczynek do własnego siedliska położonego w obrębie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego.